Оксана Лютік провела інтенсив «Школа діалогу» від Українсько-данського молодіжного дому
Генеральна директорка «Змінотворців» уже втретє стала співавторкою інтенсивного курсу, під час якого активні молодіжні лідери досліджували силу діалогу та взаємодію через фасилітацію.
Оксана поділилася основними принципами побудови діалогу.
Моїм завданням було зробити так, щоб кожен учасник відчував себе в безпечній атмосфері, отримав особистий досвід групової взаємодії, глибше розуміння діалогу та вивів свій рівень тренерства на сходинку вище.
Мені дуже близький діалогічний підхід, який я розглядаю не лише як спосіб спілкування, але і як окремий світогляд. Це про створення простору взаєморозуміння, де кожен чує і відчуває іншого. До речі, саме це ми реалізовуємо і в «Змінотворцях», де підхід “рівний рівному” є основою, а заняття — це інтерактивна взаємодія викладача та учасника.
Цінності діалогу*:
- довіра
- відкритість
- чесність
- рівність
*Цінності діалогу взяті з посібника із фасилітації воркшопів «Мистецтво діалогу».
Довіра — прагнення створити безпечну комунікацію; готовність говорити, чути іншого і бути почутим.
Коли в спілкуванні між людьми існує довіра, легше висловлювати протилежні погляди.
Практичне втілення:
Уявіть, що ви як учасник/ця доєднались до презентації книги чи тренінгу, чи заняття від «Змінотворців», де ви не знаєте ні організаторів, ні інших учасників.
Якщо йти на цю подію з упередженням, що нічого цікавого ви там не почуєте, то так і вийде, оскільки з таким наміром ви вже закриваєте для себе можливість отримати новий досвід.
А якщо спробувати довіритись процесу (навіть якщо він для вас незвичний), організаторам, які підготували програму для вас, то можна отримати несподівані інсайти.
Відкритість — здатність розуміти інші погляди та цінності, давати їм право бути, навіть якщо з ними не погоджуєшся.
Відкритість пов’язана зі зміцненням довіри: спілкування, засноване на запитаннях і цікавості, свідчить про відкритість і вносить довіру в бесіду.
Практичне втілення:
Продовжуємо моделювати ситуацію з подією. Організатор залучає учасників до обговорення чи групової взаємодії.
Відкритість — це чесне представлення своєї позиції і готовність сприймати ту, що пропонує співрозмовник. Відсутність страху висловлювати свою власну позицію, навіть якщо більшість на іншій стороні — це про відкритість.
Чесність — справжність у тому, ким ти є; вміння щиро говорити про свої емоції, відчуття, думки.
Правда без любові — це жорстокість. Будьте уважними до почуттів інших, але й не забувайте про свої власні.
Практичне втілення:
Уявімо, що наша модельована подія вже завершилась. Організатори проводять рефлексію з учасниками: просять відповісти на питання, про найцінніше, що ви візьмете для себе із цієї зустрічі.
Бути єдиним у думках і висловлюваннях — це про чесність: щиро поділитись своїми відчуттями, проявляти свою справжність.
Рівність — принципова готовність цінувати думку кожного, не зважаючи на статус, віросповідання, етнічну приналежність, орієнтацію тощо.
Люди можуть відрізнятися за статусом і владою, але всі їхні думки мають однакове право бути почутими.
Практичне втілення:
Якщо, до прикладу, ідучи на подію ви свідомо сприймаєте себе у нижчій позиції (бо зараз, ви лише учасник) та ставите тренера на вищу сходинку – це програшна позиція. Так само надавши вагоміше значення думці керівника за свою власну. Рівність проявляється у тому, щоб однаково цінувати внесок кожного під час взаємодії, чи то звичайна розмова, чи розв'язування певної проблеми.