Співзасновник «Змінотворців» Владислав Грезєв розповів підліткам з малих громад про лідерство
16 вересня Владислав виступив перед учасниками програми для підлітків з малих громад UActive від благодійного фонду savED на тему «Лідерство. Лідерами народжуються чи ці якості можна розвинути».
В заході взяли участь близько 30 підлітків, з якими Владислав поділився своїми порадами та рекомендаціями. Наводимо деякі з них нижче.
Як плекати лідерство в собі?
Лідерство проявляється й існує лише у взаємодії з іншими. Чим якісніше людина вміє взаємодіяти з іншими, тим більше в неї може проявитися лідерський потенціал.
Розвивайте креативність
Креатив притаманний не тільки лідерам, але лідер може опинитися зі своєю групою в різних ситуаціях, де він має завжди шукати вихід, бути рішучим і брати на себе ризики — креативність у цьому буде завжди помічною.
Про відповідальність
Лідерство і рішучість стоять дуже близько поруч, адже коли людина очолює якусь групу, вона має ухвалювати рішення, брати на себе відповідальність. Важливо мати ці якості, інакше можна просто не вийти із ситуації, або стояти на місці й не рухатися далі до перемог.
(Cамо)впевненість
Вона близька й до лідерства, і до рішучості, тому що лідеру критично необхідно вірити в себе. Проте це не самовпевненість, бо така людина трошечки сама себе обманює, надає собі якихось якостей, яких насправді не має, — і тому суперсильно в себе вірить.
Це тонка межа — вміти себе адекватно оцінювати.
Здобувати різний досвід з різними людьми
Підтримувати — це важливе завдання для лідера. Чим більше різного досвіду з різними людьми, тим більше можливостей досліджувати і розуміти, як правильно «зчитувати» людей, як розуміти, що вони відчувають, думають, як кого краще підтримати.
Що означає «надихати»?
Це самому вірити в те, що ти транслюєш на інших. По-щирому, по-справжньому надихнути людину можна лише тим, у що ти сам натхненно віриш. Тому натхнення дуже сильно пов'язане з тим, у що саме вірить конкретна людина.
Про авторитарність
Лідер може не одноосібно визначати, куди рухається його група. І так справді краще працювати, бо кожна людина несе свою цінність. Найкращі рішення продукуються кумулятивно від усіх людей.
Лідер може бути тим, хто стане фасилітатором або проарбітрує всіх у своїй групі, та фінально візьме на себе відповідальність за ухвалене рішення.
Командний дух
Добровільне об'єднання довкола лідера, монолітний і мотивований колектив можливі, якщо кожен у ньому буде відчувати, що він важливий і потрібний. Що його чують, що його думка має значення.
Люди будуть включені в те, що відбувається довкола їхнього спільного завдання й лідер зможе це очолити. Інакше люди будуть вважати себе виключеними й потроху-потроху їхня мотивація буде падати.
Конфлікти — це погано?
Якщо пробувати прожити конфлікти з повагою, то вони можуть бути дуже корисними, бо це — це лише наслідок відмінності у поглядах або непорозумінь.
У більшості випадків від непорозумінь, коли люди мають одні й ті самі погляди, але просто невдало їх доносять одне одному. Тут справді важлива роль лідера, який включиться і спробує проявити різні свої сторони.
Чи можливо навчитися лідерству?
Я можу сказати, що лідерами точно не народжуються. Якісь лідерські якості можуть закладатися в дитинстві, у когось можуть бути кращі певні навички взаємодії, але це все нюанси, що лише дають стартові обставини. Всі ці якості можна натренувати й прокачати.
Практика лідерства — яка вона?
Навичку взаємодіяти з людьми, чути їх і спілкуватися можна прокачати лише на практиці, на досвіді. Для цього просто будьте відкритими до можливостей взаємодії з якомога більшою кількістю людей. Чим більше такого досвіду у вас буде, тим краще ви будете взаємодіяти, розумітимете людей, а це вже стане основою для того, щоб проявити своє лідерство.
Про мотивацію
Ключовим аспектом підтримки мотивації є завжди хороше ставлення до всіх людей в команді. Коли в когось розхитується мотивація, то хороший лідер відчує це, запропонує поговорити й знайде правильні слова, щоб підтримати й змінити щось.
Коли людина бачить, що її робота конвертується в результат, то це головне, що їй потрібно. Тоді лідер підсвічує результати або працює на те, щоб забезпечити ці результати, і вони надихають всіх інших.
Також є люди, які просто хочуть бути причетні до чогось. Для них результат — це вторинне, але факт усвідомлення того, що вони причетні, вже є вагомою мотивацією.
А для декого мотивацією може бути просто перебування в полі людей, з якими комфортно, з якими весело і приємно говорити, бути разом.
Кордони й гідність — це важливо
Єдине, що я справді наполягаю, щоб ви робили — боронили власну гідність. Якщо ви відчуваєте, що хтось вас принижує або робить вам зле, то треба максимально швидко на це реагувати.
Кордони треба захищати й не давати на собі «їздити».